Mistrovství světa v kuželkách 2014 – Brno, Česká republika

Maskot MS 2014
  • CZ
  • DE
  • Facebook
  • YouTube
  • Flickr

Květen patří v Brně Mistrovství světa v kuželkách

Celé dva květnové týdny budou v Brně patřit kuželkám. Do jihomoravské metropole se sjedou nejlepší kuželkáři světa z dorosteneckých a juniorských reprezentací a hlavně seniorské kategorie jednotlivců, mužů a žen.

Světové kuželky se v Brně nehrají poprvé. Před 32 lety se uskutečnil v hale Rondo světový šampionát družstev. Česká reprezentace na něm v roce 1982 získala díky ženám stříbrné medaile, muži skončili těsně pod stupínky vítězů na čtvrté pozici. Tentokrát vyroste profesionální osmidráha odpovídající požadavkům Mezinárodní kuželkářské federace NBC v Městské sportovní hale na Vodově ulici.

„Ke kuželkářským velmocem dnes patří Německo, Maďarsko, Rumunsko a země bývalé Jugoslávie. Na domácím mistrovství budou mít medailové ambice ale i čeští reprezentanti. Z nich se na posledních dvou šampionátech dařilo hlavně Haně Wiedermannové,“ řekl prezident České kuželkářské asociace a ředitel Mistrovství světa 2014 Petr Vaňura a připomněl tak úspěchy českých barev v tomto zajímavém sportu. Kromě Hany Wiedermannové, která získala na posledních dvou mistrovství světa jednotlivců zlatou medaili v disciplíně sprint, budou mezi tuzemská želízka v ohni patřit i stříbrní medailisté z MS 2010 Jan Kotyza a Lucie Vaverková.

„Na domácím šampionátu se představí i další kvalitní kuželkáři, kteří mají na svém kontě i medaile ze soutěží družstev. Tu poslední, bronzovou, vybojoval ženský tým loni v Maďarsku,“ upozorňuje na zisk cenného kovu pro družstvo žen jeho členka Naďa Dobešová. Nejlepší česká kuželkářka, mimo jiné sedminásobná mistryně světa a také držitelka světového rekordu v disciplíně 3×100 hs, se však letos představí v jiné než hráčské roli. Na starosti bude mít na šampionátu protokol soutěží. Naopak chybět přímo mezi hráči nebudou oba držitelé světových rekordů v hlavních kategoriích Srb Vilmos Zavarko a Slovinka Barbara Fidel.

Všechny kuželkářské hvězdy budou moci vidět diváci od 11. do 25. května, kdy se v Brně kromě Mistrovství světa mužů a žen koná také Světový pohár U18, MS U23 a Mezinárodní velká cena Brna handicapovaných. Vstupné je více než příznivé, celodenní podívaná vyjde dospělé na 100 Kč, za finále MS mužů a žen 24. května zaplatí zájemci 200 Kč. Vstupenky i výhodné permanentky budou k dostání přímo u vstupu do haly.

Květen patří v Brně Mistrovství světa v kuželkách

Šampionát se nekonal v Brně poprvé. Světové kuželky se tu hrály již před 32 lety — v brněnské hale Rondo se uskutečnilo MS družstev. Česká reprezentace získala díky ženám stříbrné medaile, muži skončili těsně pod stupínky vítězů na čtvrté pozici.