Mistrovství světa v kuželkách 2014 – Brno, Česká republika

Maskot MS 2014
  • CZ
  • DE
  • Facebook
  • YouTube
  • Flickr

Na MS U23 se přepisují rekordy a ČR slaví první titul

Brněnský světový šampionát juniorů v kuželkách má zatím skvělou bilanci. Během čtyř hracích dnů byla překonána čtyři světová maxima. Češka Natálie Topičová navíc slaví titul mistryně světa.

Po nejlepších výkonech juniorek Německa (6×120 hs – 3577) a juniorů Srbska (6×120 hs – 3890), přepsali včera světový rekord v tandemu junioři Adrian Szulc a Mikolaj Konopka z Polska (1×30 hs – 189). Nejhodnotnější výkon však předvedl dnes český reprezentant Zdeněk Ransdorf, který ve sprintu na 2×20 hs srazil 248 kuželek. Překonal tím nejen juniorské maximum Srba Vilmose Zavarka, ale o pět bodů i celkový světový rekord Němce Torstena Reisera.

„Tady v Brně jsou super dráhy, sedí mi. V prvním kole se mi podařilo chytit se hned od začátku náhozu a poté jsem to už jen držel, padalo mi to skoro samo. Je to zatím můj největší úspěch, cením si ho navíc i proto, že jsem překonal výborného Srba Zavarka,“ řekl 21letý hráč TJ Sokola Duchcov.

Rekordní nához předvedl Ransdorf v prvním kole sprintu, v tom následujícím však po rozstřelu s Italem Eggerem skončil před branami čtvrtfinále. „Rozstřel, nebo-li sudden victory, je už o náhodě, takže tentokrát měl víc štěstí Ital. Mám z dnešního sprintu proto trochu smíšené pocity, ale s odstupem času určitě převáží ten dobrý ze světového rekordu,“ řekl juniorský reprezentant. Ze druhého kola nepostoupil ani další junior Michal Pytlík. Titul mistra světa vybojoval v rozstřelu o jedinou kuželku Denis Annasensl z Německa.

Podobně dramatické bylo i finále juniorek. Natálie Topičová z Valašského Meziříčí srazila v rozstřelu o jedinou kuželku více než Chorvatka Katarina Zajec a stala se ve věku 16 let juniorskou mistryní světa. „Je to úžasný pocit, vůbec jsem to nečekala. Porazit Sinu Beisser v semifinále a poté vyhrát o jedinou kuželku je skvělé. Při rozstřelu mi bylo hrozně, ale dopadlo to dobře, takže jsem šťastná. Nevím, čím to je, že se mi tak daří. Sedí mi zdejší dráha a mám ráda vyhecované hlediště. Jsem ráda, že mě všichni tak podrželi,“ řekla Natálie Topičová. „Snad bude zítra síla ještě v jednotlivkyních, pokusím se zabojovat,“ dodala. Další Češka Renáta Navrkalová nepřešla přes první kolo, Simona Koutníková přes čtvrtfinále.

Šampionát U23 zítra vyvrcholí soutěží jednotlivců – juniorek a juniorů. Při slavnostním vyhlášení budou v cca 16 hodin dekorováni i vítězové kombinace a nejlepší národy mistrovství.

Natálie Topičová

Šampionát se nekonal v Brně poprvé. Světové kuželky se tu hrály již před 32 lety — v brněnské hale Rondo se uskutečnilo MS družstev. Česká reprezentace získala díky ženám stříbrné medaile, muži skončili těsně pod stupínky vítězů na čtvrté pozici.