Mistrovství světa v kuželkách 2014 – Brno, Česká republika

Maskot MS 2014
  • CZ
  • DE
  • Facebook
  • YouTube
  • Flickr

MS U23 v kuželkách zakončily triumfy Německa a Slovinska

Program Mistrovství světa U23 v kuželkách dnes vyvrcholil soutěží jednotlivkyň a jednotlivců na 120 hs. Triumfovali mezi nimi reprezentantka Německa Sina Beisser a reprezentant Slovinska Franci Veliscek. Nejlepší z českých juniorek byla sedmá Natálie Topičová a v juniorech obsadil jen kvůli horšímu skóre v dorážce čtvrtou příčku Jiří Vícha.

„Můžeme být velmi spokojeni. Podařilo se nám navázat na úspěchy, které v Brně byly před 32 lety, vlastně je znásobit. Když si člověk uvědomí, že věkem ještě dorostenka Natálie Topičová si odváží včetně světového poháru dvě zlaté a dvě stříbrné medaile, smíšené tandemy vybojovaly 2. a 3. místo a navíc Zdeněk Ransdorf dokázal ve sprintu překonat světové maximum favorita soutěže dospělých Zavarka, je to nad očekávání,“ hodnotil vystoupení juniorské reprezentace její vedoucí Jiří Jančálek.

Celkem padlo za pět hracích dní juniorského šampionátu šest světových rekordů. Česká výprava získala jednu zlatou, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili. V hodnocení národů obsadila čtvrté místo, za vítězným Německem.

„Z hlediska počtu medailí vévodí děvčata, ale ani nad chlapci z naší výpravy bych nelámal hůl. Z jejich týmu totiž odchází do dospělých jen Jiří Vícha, který se dnes rozloučil čtvrtým místem. Ostatní mají možnost na příštím šampionátu v roce 2016 opět startovat. Věřím, že své zkušenosti prodají a naváží na Brno 2014,“ dodal Jančálek.

Při slavnostním zakončení šampionátu juniorské kategorie byli dekorováni i vítězové kombinace, za součet nejlepšího náhozu ze soutěže družstev a dnešního náhozu jednotlivců. Zlatou medaili si odnesla Sina Beisser, navíc v novém světovém rekordu 1312 kuželek. Mezi juniory zvítězil také nejlepším světovým maximem 1334 kuželek Igor Kovacic ze Srbska.

Dnes večer ještě začíná V. Mistrovství světa jednotlivců mužů a žen. Ve 20 hodin proběhne slavnostní vyhlášení, v pondělí v 9 hodin ráno odstartuje soutěž jednotlivců kvalifikací mužů a žen.

Medaile MS Brno 2014

Šampionát se nekonal v Brně poprvé. Světové kuželky se tu hrály již před 32 lety — v brněnské hale Rondo se uskutečnilo MS družstev. Česká reprezentace získala díky ženám stříbrné medaile, muži skončili těsně pod stupínky vítězů na čtvrté pozici.