Mistrovství světa v kuželkách 2014 – Brno, Česká republika

Maskot MS 2014
  • CZ
  • DE
  • Facebook
  • YouTube
  • Flickr

Do hlavní soutěže MS v kuželkách postoupilo osm Čechů

Z kvalifikace jednotlivců Mistrovství světa v kuželkách postoupilo osm z deseti českých reprezentantů do hlavní soutěže. Nejvyšší nához na 120 hodů sdružených z nich předvedla Dana Wiedermannová (655), a zařadila se tak na první místo z 32 žen. Společně se ke včerejší čtveřici Wiedermannová H., Vaverková, Bučková a Kotyza, připojili dnes i Renata Navrkalová, Alena Kantnerová a Miroslav Jelínek.

„Holky nezklamaly, všechny postoupily do druhého kola. Dnes navíc zahrála Dana Wiedermannová velice dobře, když svým náhozem 655 byla nejlepší z žen. To je nadějná pozice i do kombinace. Je vidět, že jí zdejší dráha sedí,“ hodnotil výkony českých reprezentantek jejich trenér Luděk Keprt.

Do bojů hlavní disciplíny již naopak nezasáhnou oba současní mistři světa Snjezana Kramar z Chorvatska a Petrut Ovidiu Mihalciouiu z Rumunska. Celkový nejlepší výkon však předvedl světový rekordman Vilmos Zavarko ze Srbska. Součtem 691 zaostal za svým absolutním maximem o 37 kuželek. Z prvního místa bude ve čtvrtečním kole nasazený proti 32. postupujícímu. Hraje se ve čtvrtek od 9 hodin bodováním na dráhy, vyřazovacím způsobem.

První medaile se budou v hale Vodova rozdávat ale už zítra. Dohraje se soutěž smíšených tandemů, kterou dnes rozehrála dvojice Hana Wiedermannová s Janem Kotyzou a Olga Bučková s Miroslavem Jelínkem, a také celý sprint. V něm nastoupí z české výpravy obhájkyně zlatých medailí z dvou předchozích šampionátů Hana Wiedermannová, její sestra Dana a také Lucie Vaverková, v mužské kategorii bude bojovat Radek Hejhal. Nejprve se odehraje od 8 hodin první kolo sprintů, od 11.20 pokračuje soutěž tandemů a od 15 hodin vyvrcholí sprinty, jejichž finále je na programu od 17 do 19 hodin a odvysílá jej v přímém přenosu ČT sport.

MS Brno 2014

Šampionát se nekonal v Brně poprvé. Světové kuželky se tu hrály již před 32 lety — v brněnské hale Rondo se uskutečnilo MS družstev. Česká reprezentace získala díky ženám stříbrné medaile, muži skončili těsně pod stupínky vítězů na čtvrté pozici.