Mistrovství světa v kuželkách 2014 – Brno, Česká republika

Maskot MS 2014
  • CZ
  • DE
  • Facebook
  • YouTube
  • Flickr

V osmifinále nechybí tři Češi, favorit Zavarko už nepokračuje

Z úvodního kola hlavní kategorie jednotlivců Mistrovství světa v kuželkách postoupily do pátečního osmifinále dvě české reprezentantky Dana Wiedermannová a Lucie Vaverková. Mezi nejlepší šestnáctku jde i Jan Kotyza.

Dnešní vyřazovací duely na 120 hs bodované dle vítězství na jednotlivých drahách začaly dobře pro nejlepší ženu z kvalifikace Danu Wiedermannovou, která 4:0 porazila Reginu Grafl z Rakouska. Následně ve střetnutí dvou českých hráček vybojovala postup včerejší medailistka Lucie Vaverková nad Alenou Kantnerovou. Za stavu 2:2 na dráhu zde rozhodoval vyšší celkový součet sražených kuželek. Toto skóre měla naopak horší Hana Wiedermannová proti Slovince Evě Sajko, na světovou rekordmanku Barbaru Fidel ze Slovinska nestačila 1:3 Olga Bučková a Renata Navrkalová prohrála stejným poměrem se Simone Schneider z Německa.

Jako poslední nastoupily ke svému náhozu a navíc proti sobě dva čeští reprezentanti Miroslav Jelínek a Jan Kotyza. Z vítězství a postupu do osmifinále se nakonec radoval po výsledku 3:1 Kotyza. „Rozhodovalo se asi na druhé dráze, kde mi v dorážce vyšly dvě hodovky a otočil jsem pro mě dosud nepříznivý stav. I pak to bylo vyrovnané, jen poslední dráha byla už trochu křeč. Zápas proti kolegovi je vždycky obtížný,“ řekl 31letý Kotyza z Jihlavy hájící jinak klubové barvy rakouského celku BSV Voith St. Pölten.

V mužském pavouku již nefiguruje světový rekordman Vilmos Zavarko ze Srbska. Jeho pouť letošním šampionátem skončila na úkor Rakušana Lukase Hubera. Navíc jeho nejlepší výkon z kvalifikace v hodnotě 691 kuželek dnes o sedm překonal srbský reprezentant Igor Kovacic a přeskočil tím 26letého rivala v průběžném hodnocení kombinace.

Páteční osmifinále začíná v hale Vodova v 10 hodin náhozy žen, poté přijdou na řadu muži a další boje ve čtvrtfinále (od cca 15 hod.).

Šampionát se nekonal v Brně poprvé. Světové kuželky se tu hrály již před 32 lety — v brněnské hale Rondo se uskutečnilo MS družstev. Česká reprezentace získala díky ženám stříbrné medaile, muži skončili těsně pod stupínky vítězů na čtvrté pozici.