Mistrovství světa v kuželkách 2014 – Brno, Česká republika

Maskot MS 2014
  • CZ
  • DE
  • Facebook
  • YouTube
  • Flickr

Česko má před sobotním vrcholem šampionátu jistou medaili

Po dnešních bojích mužů a žen má na Mistrovství světa v kuželkách Česká republika už jistou medaili. Mezi nejlepší čtyřku postoupila Lucie Vaverková. Výsledkem 3:1 přehrála 28letá česká reprezentantka svou týmovou kolegyni Danu Wiedermannovou.

Páteční program začal pro obě české reprezentantky dramatickou výhrou. Po remíze 2:2 na drahách rozhodoval o postupujících jen šestikuželkový rozdíl v celkovém součtu. Dana Wiedermannová přehrála výsledkem 598 Chorvatku Ines Maricic, Lucie Vaverková výkonem 608 kuželek vyřadila Corinnu Kastner z Německa. Ve vzájemném měření sil ve čtvrtfinále pak byla po nervózním průběhu lepší Vaverková.

„Začátek se mi povedl, ale ve třetí dráze jsem ztratila celé své vedení, takže rozhodovala poslední třicítka. Navíc tam byly problémy s nezapočítáním jednoho hodu pro Danu, takže jsem si musela vytvořit dostatečný náskok, což se povedlo,“ řekla Lucie Vaverková, která má od pondělí v nohách již celkem 680 soutěžních hodů. Díky postupu do semifinále má však již jistou medaili, druhou na tomto šampionátu. „Je to hodně náročné, netrénuji tolik hodů, takže nohy už hodně cítím. Ale když už jsem se dostala tak daleko, tak se budu snažit vybojovat co nejvíc. Už to bude o tom, kdo bude mít víc štěstí a vydrží,“ dodala.

„Nastoupit v důležité fázi soutěže proti další Češce bylo hodně těžké. Rozhodlo se v dorážce, která mi dnes bohužel nevyšla. Určitě tak teď spokojená nejsem, protože jsem měla navíc,“ hodnotila Dana Wiedermannová, která je díky výbornému výkonu v kvalifikaci průběžně pátá v hodnocení kombinace.

V osmifinále naopak prohrál poslední český mužský zástupce. Jan Kotyza nestačil na Tamáse Kisse 0:4. Maďarský reprezentant, který vede pořadí kombinace, hraje ve výborné formě a proti Kotyzovi překonal výkonem 734 kuželek světový rekord. Na den přesně po pěti letech překonal dosavadní světové maximum Srba Vilmoše Zavarka o šest kuželek. „Je to skvělý pocit, jsem šťastný. Už včera jsem předvedl velmi dobrý výkon, což byla šance pokračovat i dnes. Dráha mi tu sedí, nemám k tomu co dodat. Dostal jsem se teď do čtvrtfinále a chci hrát o zlato,“ řekl 29letý Tamás Kiss, který následně postoupil i do semifinále.

Nejlepší čtveřice mužů a žen poměří své síly v sobotu od 10 hodin. Ihned po semifinále vyvrcholí šampionát dospělých finálovými boji. Slavnostní vyhlášení je na programu v cca 15 hodin.

Šampionát se nekonal v Brně poprvé. Světové kuželky se tu hrály již před 32 lety — v brněnské hale Rondo se uskutečnilo MS družstev. Česká reprezentace získala díky ženám stříbrné medaile, muži skončili těsně pod stupínky vítězů na čtvrté pozici.